Ekonomi

Mt. Gox alacaklıları ödeme sürecine giriyor: BTC fiyatını etkiler mi?

Investing.com – Mt. Gox alacaklıları iflas etmiş yıllar önce bitcoin Kripto paralarını borsadan geri almak için başvurularının süresi dolmuştur. Bir sonraki adım ödeme adımı olacaktır.

Gox Dağı Kayyım tarafından yapılan son açıklamada, alacaklıların kabul ettiği ödeme seçeneğine bağlı olarak ilk ödemelerin 31 Ekim’e kadar yapılabileceği belirtildi. Mütevelli heyeti ayrıca ödeme yapılacak kullanıcı listesine göre ödemelere aracılık edecek kripto para borsaları ile koordineli çalışacaklarını söyledi. Heyet, hazırlık aşamasından dolayı ödemelerin başlamasının biraz zaman alacağını da bildirdi. Tokyo Mahkemesi’nin izniyle geri ödeme süresinin uzatılabileceğini de hatırlattı.

Mt. Gox mütevellisi kaç tane kripto para birimi dağıtacak?

İflas etmiş Tokyo merkezli Bitcoin borsası Mt. Gox, yaklaşık 3,9 milyar dolar değerinde 142.000 BTC’ye sahip. Bu rakam bilançosunda 140 bin BTC tutuyor. MikroStrateji biraz üstünde. Borsanın portföyünde de 143 bin adet var. BCH(17,9 milyon dolar) ve 69 milyar yen(523 milyon dolar).

Ödemelerin kullanıcı talebine göre BTC, BCH ve prestij parası karışımı şeklinde yapılması bekleniyor. Alacaklılara ilk ödeme ölçüsü 200.000 yen olacak. Bu miktardan fazlasını alacak olanlar, ikinci ödemede kripto para dahil olmak üzere kripto ve itibari parayı birlikte alacak.

Geçtiğimiz yıllarda Mt. Gox ile ilgili her haber, Bitcoin piyasasında önemli dalgalanmalara neden oluyordu. İflas eden borsanın elindeki Bitcoin miktarının alacaklılara tek seferde ödeneceği endişesi ve kullanıcıların bu varlıkları satma ihtimali Bitcoin’de sert düşüşlere neden oldu. Ancak yıllar geçtikçe ödemeler gerçekleşmeyince kripto para yatırımcıları Mt. Gox ile ilgili haberlere duyarlılığını azalttı.

Son bir yıldır bu alanda önemli çalışmalar yapılırken, ödemelerin kademeli olarak yapılacak olması da piyasada sert düşüşlerin olacağı algısını zayıflattı.

Author: Günay Caymaz

civrilajans.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu