Ekonomi

Çin’de imalat sektörü faaliyeti düşüşte

Çin’de imalat sektörlerinde öncü ekonomik aktivite verileri geçen ayki yükselişin ardından Ekim ayında yeniden daralma eğilimine girdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (UIB) açıkladığı imalat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), ekim ayında geçen aya göre 0,7 puan azalarak 49,5’e geriledi.

Kovid-19 sonrası toparlanma sinyallerinin görüldüğü 2023 yılının ilk üç ayındaki yükselişin ardından İmalat PMI Mart ayından itibaren daralma eğilimine girerek Eylül ayında uzun aradan sonra ilk kez 50 puanlık büyüme eşiğini aştı.

Analistler, imalat faaliyetlerindeki beklenmedik düşüşü ekonomik toparlanmadaki kırılganlığın devam ettiğine ve reel ekonomiye yönelik daha fazla destek politikalarına ihtiyaç duyulduğuna dair bir işaret olarak değerlendirdi.

Ekim ayında imalat sanayinde yeni siparişler alt endeksi 50,7’den 49,5’e, yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise 47,8’den 46,8’e geriledi.

İmalat dışı PMI da 51,7’den 50,6’ya gerilese de büyüme eşiğinin üzerinde kaldı. Endeks Eylül ayında 5 ay aradan sonra ilk kez yükseldi.

Gayrimenkul sektöründeki borç sorunlarının etkilerinin hissedildiği inşaat sektörü alt endeksi 56,2’den 53,5’e gerilerken, aktivite geçtiğimiz ay yükseliş ivmesini kaybetti.

İmalat ve imalat dışı bileşik PMI endeksi Eylül’deki 52 puandan Ekim’de 50,7’ye geriledi.

PMI endekslerinde 50’nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerde artışa, altındaki değerler ise düşüşe işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu