Haber

Geleneksel Çin Tıbbı Sayımında 163 Yeni Bitki Türü Tespit Edildi

Çin’in kuzeyindeki Hebei eyaletindeki Tangshan’ın Fengnan bölgesindeki Klasik Çin Tıbbı Hastanesinde ilaç hazırlayan eczacılar, 15 Ocak 2023. (Fotoğraf: Mu Yu/Xinhua)

PEKİN, 21 Şubat (Xinhua) — Çinli araştırmacılar, Geleneksel Çin Tıbbı kaynaklarının dördüncü ulusal sayımı sırasında 163 yeni bitki türü belirlediler.

Duyuru, Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Geleneksel Çin Tıbbı Ulusal İdaresi’nin ev sahipliğinde Pazartesi günü başkent Pekin’de sona eren iki günlük bir akademik değişim etkinliğinde yapıldı.

Ulusal Geleneksel Çin Tıbbı İdaresi başkan yardımcısı Huang Luqi, yönetimin 2011’den bu yana Klasik Çin Tıbbı kaynaklarının dördüncü ulusal sayımını yürüttüğünü ve verimli sonuçlar elde ettiğini söyledi.

Huang’a göre, Çinli araştırmacılar bir dizi yeni tür ve yeni ilaç kaynağı keşfettiler ve Geleneksel Çin Tıbbı kaynaklarına yönelik özel çalışmalar başlatarak modern Geleneksel Çin Tıbbının yenilikçi gelişimi için değerli bir temel oluşturdular.

Huang, nüfus sayımının Klasik Çin Tıbbı kaynakları için dinamik bir izleme sistemi kurulmasına da yardımcı olduğunu ve Klasik Çin Tıbbı için tohum yetiştirme üsleri ve bitkisel gen kaynak bankalarının inşasını teşvik ettiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu