Yaşam

Kahramanmaraş depremi yastığın altındaki altını çıkardı

Yüzyılın felaketi 11 ilde binlerce binayı yıktı.

Hayatını kurtaran vatandaşlar bir gecede tüm varlıklarını kaybetti.

Türkiye’de altın piyasasında İstanbul’dan sonra gelen Kahramanmaraş’ta da onlarca kilo altın enkaz altında kaldı.

Altınların enkaz altında kaldığını gören vatandaşlar, yastık altı birikimleri için bankalardan kasa kiralamayı ve bozdurmayı tercih etmeye başladı.

Elazığ Kuyumcular Odası Fikret Çakmakçı, depremin ardından kadınların altını yastık altına saklamak yerine takmaya başladığını söyledi.

“Bankalarda boş kasa yok”

Çakmakçı, depremin ardından tonlarca altının enkaz altında kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

Ton altın dediğimizde kuyumculuk şubemizin üretim yönünde İstanbul’dan sonra ikinci il Kahramanmaraş’tır. Kahramanmaraş ciddi bir ihracat ve üretim potansiyeline sahiptir. Kuyumcu şehirleri inşa edildi, bunun sonucunda birçok altınları ve vatandaşların altınları enkaz altında kaldı. Kahramanmaraş vatandaşı olarak altın talep eden bir şehir. Altın enkaz altında kaldı. Özellikle hafta sonu olduğu için tüm toptancılar ve tüm üretim şirketleri ürünlerini pazarlamak için hep büyük şehirlere giderdi. Daha sonra kendi illerine döndüler ve kalan işleri dükkanlarındaki kasalarına girmedi. Haberlerde görüldüğü üzere çantalar ve altınlar maalesef enkaz altında kaldı. Bu altınlar bir şekilde güvenlik birimlerimiz tarafından geri alınıyor ve çıkartılıyor. Bir şekilde hak sahiplerine iade edilecektir. Onun da bir süreci var. Enkaz altında kalan altınlar nedeniyle başta kadınlar olmak üzere vatandaşlarımız arasında bir tedirginlik var. Tam, yarım ve çeyrek dediğimiz yatırım altını artık kadınlar tarafından takas edilerek kollarında bilezik veya boyunlarında zincir olarak kullanılıyor. Kutudaki altın, eğer bir şeyler ters giderse, en azından koluma at, diyor. Altın dünyanın her yerinde satılabilen bir madendir. Hele hanımlarımız koluna ya da güvendiklerini bildikleri kasalara veriyorlar aslında bankalara soruyoruz hiç bir şekilde kasa yok boş kasa kiralanacak yer yok.

“Halkın yatırımları gitti”

Vatandaşların yıllarca emeğinin boşa gittiğini anlatan vatandaşlardan Kemal Kol, şu ifadeleri kullandı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu