Haber

Venezuela’nın Brasilia Büyükelçisi itimatnamesini Başkan Lula da Silva’ya sunar

Venezuela’nın yeni Brasilia Büyükelçisi Manuel Vicente Vadell, inanç mektubunu Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’ya sundu.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, güven mektubunun Lula da Silva’nın katılımıyla Başkanlık Sarayı Planalto’da gerçekleştiği bildirildi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun stratejik vizyonu doğrultusunda Brezilya ile ilişkilerin yeniden tesis edildiğini belirterek, “Brezilya Cumhurbaşkanı’nın zaferi, iki ülkenin diplomatik ilişkileri yeniden kurmasını sağladı. ” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Maduro, Twitter hesabından Lula da Silva’ya teşekkür ederek, “Brezilya ile Venezuela arasındaki ikili çıkarların cesaret ve kararlılıkla yeniden tesis edilmesi büyük bir adımdır. iki kardeş ülke arasındaki birlik.” değerlendirmesini yaptı.

İki ülke arasındaki ilişkiler Bolsonaro döneminde bozuldu.

Brezilya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Lula da Silva’nın 1 Ocak 2023’te göreve başlamasının ardından Venezuela ile bozulan diplomatik ilişkileri yeniden düzeltmek için adımlar atacağı belirtilmişti.

Aşırı sağcı eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun 2019’da Venezuela’nın eski muhalefet lideri Juan Guaido’yu Venezuela’nın yasal lideri olarak tanımasının ardından iki ülke arasındaki diplomatik bağlar kötüleşti.

Büyükelçi Vadell en son Brezilya’da Sao Paulo Başkonsolosu olarak görev yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu