Ekonomi

AB yeşil sanayi için destek planı hazırladı

Sanayinin çevreye olan olumsuz katkısını ortadan kaldırmak için Avrupa Birliği (AB) öncülüğünde çalışmalar yoğunlaştırıldı.

AB, ABD ve Çin gibi ülkelerden yeşil sanayiye yönelik ağır sübvansiyonlar karşısında kendi şirketlerini korumak için bir plan hazırladı.

AB Yönetim Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AB’nin yeşil sanayi ayağı planına ilişkin bir açıklama yaptı.

İklim dostu dönüşümü desteklemeyi hedefliyor

AB Yönetim Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa sanayisinin net sıfır emisyon alanında rekabet gücünü artırmak ve iklim dostu dönüşümü desteklemek için hazırladıkları Avrupa Yeşil Uzlaşma Sanayi Planını Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında tanıttı.

Ursula von der Leyen

Yeni ticaret anlaşmaları yapılacak

Plan, AB kamu güçlendirme kurallarının hafifletilmesini, mevcut AB fonlarının yeniden yönlendirilmesini, yeşil projeler için onayların hızlandırılmasını, çalışanların becerilerinin bu alanlara yönlendirilmesini ve kritik hammaddeler için arz güvenliğini sağlamak amacıyla yeni ticaret anlaşmaları yapılmasını içeriyor.

“Avrupa’da yenilenebilir enerji kurulumunu ikiye katlayın”

Von der Leyen, 2022’de Avrupa’da yenilenebilir enerji kurulumunu iki katına çıkardıklarını ve ilk kez yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin doğalgazı geride bıraktığını vurguladı.

“Net sıfır sanayi yasası hazırlanıyor”

Von der Leyen,

Net sıfır sektörümüzün büyümek için gerçek çerçevelere ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden net sıfır endüstri yasası önereceğiz.

dedim.

“Elektrik piyasasının tasarımı değişecek”

Elektrik sektörümüzün rekabet edebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir diğer temel unsur da elektriktir. Bu nedenle Mart ayında elektrik piyasası tasarım teklifimizi açıklayacağız.”

Von der Leyen, amaçlarının elektrik kullanıcılarının yenilenebilir enerji kaynaklarının düşük maliyetlerinden faydalanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

“Enflasyonu düşürecek yasa”

ABD’de enflasyonu düşürmeye ve çeşitli yatırımları desteklemeye yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasa, Avrupa’da da tartışma konusu. Yasa, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki stratejik ve temiz enerji sektörlerine yaklaşık 400 milyar dolarlık yatırım yapma planlarını içeriyor.

Vergi indirimleri ile elektrikli otomobil alımının teşvik edilmesini de öngören kanun kapsamında, Kuzey Amerika’da üretilen pillerin kullanıldığı ve bu madenlerden çıkarılan mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar vergi indirimi yapılmasına yönelik düzenlemeler bulunuyor. bölge.

AB, vergi indirimlerini ABD’de üretilen içeriğe bağımlı hale getiren yeni düzenlemenin, piller ve yenilenebilir enerji ekipmanları dahil olmak üzere Avrupalı ​​otomobil şirketlerini ve yeşil ekonomideki üreticileri dezavantajlı duruma düşüreceğinden endişe duyuyor.

Zirve yapılacak

27 AB üye ülkesinin cumhurbaşkanları, 9-10 Şubat tarihlerinde Brüksel’de bu konunun da tartışılacağı bir zirve yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu