Haber

Almanya’da iç istihbarat ile AfD arasında ‘çatışma’

Almanya Federal Anayasayı Savunma Örgütü (BfV) lideri Thomas Haldenwang, örgüt tarafından kısmen aşırı sağcı olduğu değerlendirilen Almanya için Alternatif (AfD) partisine yönelik eleştirilerinde ısrarcı olduğunu belirtti. sağcı popülist eğilimlerine ve İslam karşıtı ve göçmen karşıtı tavrına.

Haldenwang, Almanya’nın ilk televizyon kanalı ARD’de yayınlanan Hauptstadtstudio programında, “Bir dizi açıklama, örneğin ‘Büyük Değişim’ çağrısı gibi, etnik insanlara yönelik bir anlayışı ortaya koyuyor… Bu tür açıklamalar, Anayasa’nın insan onurunu güvence altına aldığını gösteriyor. makul nüfus kümeleri açısından sorgulanıyor. İpuçları veriyor.”

Haldenwang, partinin son iki haftadır Magdeburg’da Avrupa Parlamentosu adaylarını belirlemek için düzenlediği kongreler öncesinde AfD ile ilgili benzer açıklamalar yapmıştı.

AfD buna karşı mahkemeye başvurdu ve Haldenwang’ın parti ve Avrupa Parlamentosu seçim kongreleri hakkında açıklama yapmasının yasaklanmasını talep etti. Bunun üzerine Haldenwang, kongreler sırasında Köln İdare Mahkemesi’ne “sessiz kalacağına dair taahhüt” verdi. Haldenwang televizyon yayınında, “Bu tür acil durumlarda sessiz kalma taahhüdü yaygın bir uygulamadır ve mahkemeye uygun bir inceleme ve karar süresi vermek için yapılmıştır.”

Haldenwang, AfD ile ilgili uyarılarını mahkemeye verdiği taahhüdün sona ermesinin ardından da sürdürürken, kamuoyunu bilgilendirerek yasal görevini yerine getirdiğini de vurguladı. Haldenwang, AfD ile ilgili açıklamalarına ilişkin olarak, “Dirençli bir demokrasinin araçları olarak, liberal demokratik temel sisteme yönelik girişim ve davranışlar konusunda kamuoyunu bilgilendirme amacına hizmet ediyorlar. Bu sayede bu tür girişimlere zamanında karşılık verilebilir. bir sosyal ve politik çaba yoluyla.” konuştu.

Geçtiğimiz iki hafta içinde Magdeburg’daki parti kongresinde Avrupa Parlamentosu seçimleri için adaylıklarını açıklayan AfD’li siyasetçiler, kendilerini tanıttıkları konuşmalarında sıklıkla radikal söylemler kullandılar.

Haldenwang, AfD’li siyasetçilerin bu tür açıklamalarının, parti içinde anayasaya aykırı güçlü akımların olduğu ve bunların etkisinin artarak devam edeceği yönündeki değerlendirmelerini bir kez daha teyit ettiğini de belirtti. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu