Ekonomi

Çiftçilere 2 bin 500 kestane fidanı dağıtıldı

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere 2 bin 500 adet kestane fidanı dağıtıldı.

Tarım ve hayvancılık alanındaki temellerini farklı alanlardaki proje ve çalışmalarıyla sürdüren Tekkeköy Belediyesi, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğiyle çiftçilere 2 bin 500 adet kestane fidanı dağıttı.

Dağıtım için düzenlenen törende konuşan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Muhtarımızın çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalarla son 2 yıldır ilçemizde elimizden geldiğince örnek çalışmalara imza atmaya çalışıyoruz. Tarım ve Hayvancılıkla ilgili İşler Müdürlüğü.Pandemi döneminde dünyanın en değerli ihtiyacının gıda olduğunu hep birlikte öğrendik.O günden beri şunu söylüyoruz: “Belediyelerin tarıma, çiftçiye ve çiftçiye bütçe ayırması gerektiğini düşünüyoruz. köylüler ellerinden geldiğince onları bulup karşılar ve yol, asfalt ve kaldırımda harcayabilecekleri kadar bu alanlara takviye verirler. Bu çalışma ile birlikte 2 bin 500 adet kestane fidanımız çiftçilerimiz ve toprakla buluşacak.”

Daha önce de çok çeşitli meyve fidanlarını çiftçilerle buluşturduğunu söyleyen Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kestane fidanının birim alandan verimi yüksek, uzun ömürlü bir ürün olduğunu ve bu dağıtımların yapılabileceğini belirtti. gelen geri bildirimlere ve talebe göre daha büyük miktarlarda yapılır.

Verilen takviyenin arıcılık için de faydalı olacağını belirten Yenidoğan Mahallesi Muhtarı Hasan Yıldırım, “Arıcılıkla uğraşan biri olarak kestanenin arılar için ne kadar faydalı olduğunu biliyorum, yapacağım” dedi.

Törene Tekkeköy Kaymakamı Polat Kara, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar, Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcıları Özkan Karakaya ve Aydın Karmil’in yanı sıra muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu